A napenergia felhasználása aktív és passzív módon
A napsugárzás révén hatalmas mennyiségű energia érkezik a Földre minden pillanatban: a földfelszín minden egyes négyzetméterét kb. 1000 Joule napenergia éri minden másodpercben! Mondanom sem kell, hogy ezt a rengeteg energiát hasznosítani kell valahogy, ezért ebben a bejegyzésben a napenergia felhasználása és hasznosítása lesz bemutatva. Hiszen nem véletlenül vált a napenergia a leggyakrabban használt megújuló energiaforrássá. Hogy mit jelent a napenergia aktív és passzív felhasználása? Olvass tovább, és kiderül! 🙂
A napenergia előnyei
A napenergia felhasználási módjainak bemutatása előtt tekintsük át, hogy milyen előnyei vannak a napsugárzás hasznosításának. Ahogy egyre nő a Föld lakossága, úgy növekszik az emberiség energiaigénye és egyre inkább kimerülnek a bolygó energiahordozó készletei.
Ezzel együtt károsul a természet is, ahogy a fosszilis energiaforrásokat egyre nagyobb megterhelés éri, a felhasználásuk pedig magával hozza a károsanyag-kibocsátás negatív hatásait is. Ezen okokból szükséges és előnyös a megújuló energiaforrások használata, amelyek között a napenergia felhasználása a legnépszerűbb:
- Gyakorlatilag kimeríthetetlen készletünk van a napfényből;
- Szinte bárhol elérhető a Földön és hatékonyan hasznosítható;
- Kíméli a környezetet, nem hagy maga után semmilyen káros anyagot;
- Teljesen ingyenesen áll a rendelkezésünkre;
- Lakott területen is könnyedén felhasználható;
- Egy életre megoldja az energiaellátásunkat;
- Függetlenné tudunk válni az energiaszolgáltatótól.
Nem véletlen tehát, hogy a napenergia felhasználása Magyarországon is rendkívül népszerű, általában napelemek telepítése révén.
A napenergia felhasználási módjai
Többféle módon történhet a napenergia felhasználása. Már csak az is a napenergia felhasználás egyik közvetetten kapcsolódó résztevékenysége, ha szigeteljük a lakóépületünket vagy nyílászárókat cserélünk.
A napenergia felhasználása azonban a legegyértelműbben azon berendezéseken át figyelhető meg, amelyek a Nap energiáját átalakítják villamos energiává (napelem inverter) vagy melegvíz / fűtés formájában hasznosítják (hőszivattyúk).
Ezen eszközöket két csoportba tudjuk sorolni a napfény felhasználásának módja szerint:
- Aktív napenergia felhasználás;
- Passzív napenergia felhasználás.
A napenergia működtet például olyan berendezéseket, mint a napelemek, a napkollektor, vagy a naphőerőművek. Viszont ide sorolhatunk szinte minden olyan elektromos berendezést, ami a napelemek vagy a naphőerőművek által termelt villamos energia révén üzemelnek.
Aktív napenergia felhasználás
A napenergia aktív felhasználása úgy történik, hogy a Napból érkező energiát egy berendezés segítségével gyűjtünk össze és használunk fel. Például a napelemek használata is aktív napenergia felhasználásnak minősül. A napenergia tárolás előnyeiről már írtunk korábban.
Napelem
Egy napelemes rendszer telepítése révén tudunk elektromos áramot termelni a napfényt átalakítva. Másnéven fotovoltaikus rendszernek is nevezzük. A napelem működése abból áll, hogy a napfényt egyenárammá alakítja, amit a napelem inverter segítségével átalakít váltakozó árammá, amit már az elektromos berendezések is hasznosítani tudnak.
Mindezek mellett a napelemes rendszereket összekapcsolhatjuk hűtő-fűtő berendezésekkel, ezáltal az elektromos energián túl az ingatlan fűtését és hűtését is meg tudjuk oldani megújuló energiaforrások felhasználásával.
A három legelterjedtebb napelem típus a következő: monokristályos, polikristályos és vékonyrétegű napelemek. Újabb és újabb innovációk azonban folyamatosan megjelennek a piacon, mivel a napenergia felhasználása a fenntartható jövő egyik alapja.
Napkollektor
A napkollektor az elektromos áram helyett hőenergiát állít elő, amit elsősorban melegvíz-előállításra és a fűtési rendszer üzemeltetésére használnak. Tehát a víz felmelegítésére használják. Ennél fogva a napkollektor felhasználása korlátozott, de magas a hatásfoka.
Naphőerőmű
A naperőművek közé tartozik a naphőerőmű, ami a Nap közvetett hőenergiáját használja fel ahhoz, hogy forró gőzt vagy gázt állítson elő. Ez hozza majd mozgásba a turbinák lapátjait, aminek eredményeként elektromos áram termelődik. Olyan területeken telepítenek naphőerőművet, ahol mindig forró a levegő, ezáltal biztosítva van a maximalizált hőenergia-ellátottság.
Négy nagy típusát különböztetjük meg a naphőerőműveknek:
1) Tornyos naphőerőmű – a felfűtendő folyadék egy toronyban tárolódik, amit mozgatható napkövető síktükrök vesznek körbe. Így a napfény mindig a fűtendő közegre vetül (amiben lehet víz vagy sóolvadék).
2) Parabolavályús naphőerőmű – egy parabola keresztmetszetű és egyben tükrös felületű vályú vonalában egy csőben keringetik a folyadékot, ami felforrósodik és energiát termel.
3) Kéményes naphőerőmű – részét képezi egy kémény és az azt körülvevő napkollektorok, ami felmelegíti a kéménybe áramló levegőt, ami felemelkedik és meghajtja az ott található turbinákat, ezáltal áramot termelve.
4) Tányéros naphőerőmű – itt egy tányérhoz hasonlító rádióteleszkóp-szerű berendezésről és a rajta elhelyezett tükrökről van szó, ami szintén napkövető és a folyadék fűtését végzi folyamatosan.
Passzív napenergia felhasználás
A passzív napenergia felhasználás komoly tervezést és magas szintű szakismereteket követel meg, amit már az épület tervezésénél is figyelembe kell venni:
- Az épület tájolása – Magyarországon a déli tájolás a legoptimálisabb.
- Nyílászárók elhelyezése – a bejutó napfény mennyiségének maximalizálása.
- Homlokzat jellege – nagy felületeken történjen a napfény befogadása.
- Hőszigetelés – a meleg benntartása leginkább a szigetelés minőségétől függ.
Ha ezek a tényezők adottak, akkor az ingatlan passzív napenergia felhasználása is jól fog működni.
Összefoglaló
A napenergia a legelterjedtebb megújuló energiaforrás, aminek felhasználása révén nem történik károsanyag-kibocsátás és egyaránt alkalmas elektromos áram előállítására, valamint a hozzá kapcsolódó fűtő-hűtő berendezések működtetésére.
Szót ejtettünk a napenergia aktív felhasználási módjáról, amihez a napelemek, a napkollektorok és a naphőerőművek berendezései tartoznak. A napenergia passzív hasznosítása pedig az ingatlan hőszigetelésével, tájolásával, a homlokzat és a nyílászárók megfelelő elhelyezésével történik.
Leave A Comment