Ha Ön házfelújítás vagy építkezés előtt áll, érdemes alaposan átgondolnia a háza fűtési, melegvíz-előállítási, és hűtési koncepcióját. Ha a piacon jelenleg leghatékonyabb és energiatakarékosságban verhetetlen megoldásban gondolkodik, a hőszivattyú kiváló választás lesz, kiváltképp, ha megfelelően kalibrált napelemes rendszerrel is kiegészül.
A korszerű hőszivattyús rendszerek képesek arra, hogy az ingatlan fűtését, hűtését és melegvíz-ellátását is teljes mértékben a kőolajtól, illetve a földgáztól függetlenül biztosítsák.
A megújuló energiaforrás pozitív hatásait először a rezsiszámla drasztikus csökkenésében fogja észrevenni, ugyanakkor bolygónk szempontjából is rendkívül előnyös, hiszen a csökkentett CO2 kibocsátás és az üvegházhatás mérséklése mindannyiunk érdeke.
Mi is az a hőszivattyú?
A hőszivattyút legkönnyebben úgy tudjuk elképzelni, mint egy hűtőszekrényt. Mert épp ugyanazon az elven működik, mint a hűtőszekrény, csak éppen fordítva.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy, amíg a hűtő belül veszi fel és kívül, a hűtőrácsokon keresztül adja le a hőt, addig a hőszivattyú kívülről veszi fel, és a házon belül adja le a hőt.
Ehhez egy hűtőközegre van szükség, ami a hőszivattyúban kering. Ez veszi fel az energiát a hőforrásként használt közegből, ami lehet levegő, víz vagy akár a talaj is.
Ezt követően a hűtőközeg sűrítése következik, ami természetes módon növeli a nyomást. Így válik a hűtőközeg gáz halmazállapotúvá és jut el a belső hőcserélőbe, ahol magas hőmérsékleten leadja a felvett energiát. Ezután, visszaalakul folyékony halmazállapotúvá, hogy ismét elvonhassa a hőt a környezetétől, és minden kezdődik elölről.
A különböző hőszivattyús rendszerek pro és kontra
Ha a hőszivattyús rendszer kiépítésében gondolkodik, többféle lehetőség is a rendelkezésére áll.
1, A legegyszerűbb és a legkisebb anyagi terhet jelentő megoldás a levegős hőszivattyús típus, ami kifejezetten a levegőből nyeri az energiát.
Hátránya azonban, hogy a levegő hővezető képessége rosszabb, mint pl. a talajé hogy a talajvízé, másrészt pedig a levegő hőmérséklete sohasem állandó, tehát a hőmérséklet csökkenéssel együtt a rendszer hatékonysága is csökken, ami azonban a megfelelő kisegítő lehetőségeknek köszönhetően nem befolyásolhatja a komfortszintet.
2, Ha a talaj a hőátadó közeg, akkor egy komplexebb nagyobb és lényegesen költségesebb beruházással kell számolni, azonban nem kell tartani a külső hőmérséklet ingadozásaitól, hiszen a talaj hőmérséklete majdnem egész évben állandó
A talajba vezetett talajszondában fagyásgátlóval kezelt víz kering a talajfelszín alatt több tíz méterrel, ami egész évben állandó hőmérsékleten van így megbízható működést és megbízható hőfokot jelent.
3, A harmadik lehetőség a talajvíz felhasználása, ami szintén jó választás, hiszen a talajvíz hőmérséklete is majdhogynem állandó, így kifejezetten költséghatékony és energiatakarékos működést tesz lehetővé.
A talajvizes hőszivattyú rendszernél két kútra van szükség. Az egyikből kiszivattyúzott víz a másik kútba érkezik vissza. A víz közben nem szennyeződik, így küszöbölhető ki a környezetszennyező hatás.
Miért éppen hőszivattyú?
A hőszivattyús rendszer rendkívüli előnye hogy:
- a segítségével teljes mértékben le lehet válni a hagyományos fosszilis energiahordozókat igénylő fűtésrendszerről
- a működtetéséhez nincs szükség gázkiépítésre, kéménybélelésre vagy kazánra
- a bekerülési költsége lényegesen magasabb, mint a kevésbé energiahatékony, régebbi eszközöké, hosszú távon azonban jelentős rezsiköltség csökkenéssel lehet számolni
- általában 4-6 év alatt visszahozza az árát
- hosszú távú befektetés, ami emeli az ingatlan értékét
- napelemes-rendszerrel összekötve akár teljes mértékben költségmentesen is üzemeltethető 1 kW felvett energiából akár 4-5 vagy 6 kW valódi leadott fűtési energiát hoz létre környezetbarát, energiatudatos és zöld szemléletet tükröz
- állandó melegvíz-ellátást és fűtési lehetőséget kínál
- nyáron pedig a hűtés, klíma kiváltására is alkalmas
Miért jó Önnek, ha megújuló energiára vált?
Mert az ön közüzemi számlája soha többé nem fog a kőolaj, illetve a földgáz egyre növekvő világpiaci árától függeni. Sőt, az ön otthona paramétereire tervezett hőszivattyús és napelemes rendszerrel akár a közüzemi számlákat is elfelejtheti.
A fosszilis energiahordozókkal (kőolaj és földgáz) üzemeltetett fűtési rendszerek legalább 50%-al több CO2-ot juttatnak a légkörbe mint a megújuló energiára épülő hőszivattyús rendszerek.
Tehát a hőszivattyú és a napelemes rendszer egy sokkal zöldebb szemléletű, a klímaváltozás szempontjából is előremutató és tudatos választás.
Amennyiben Ön is elérkezettnek látja az időt, hogy zöldebbre váltson, keresse kollégánkat!